Warsztaty Terapii Zajęciowej w Ełku
przy Katolickim Stowarzyszeniu
Niepełnosprawnych Diecezji Ełckiej  1. Strona główna
  2. Aktualności
  3. Wydarzenia
  4. O nas
  5. Galeria
  6. Kontakt
  7. K S N D E

Ceramiczna
Krawiecka
Modelarska
Muzyczno-teatralna
Plastyczna
Pracy biurowej
Rehabilitacyjna
Techniczna
Tkacko-hafciarska
Życia codziennego
Księga gości


Pracownia tkacko-hafciarska


Hafciarstwo to metoda ozdabiania tkanin, polegająca na wyszywaniu na nich wzorów za pomocą igły lub szydełka oraz nici i różnych dodatków.
Nasi uczestnicy najczęściej korzystają z metody jaką jest haft krzyżykowy - na materiale w formie siatki o jednakowej na całej powierzchni gęstości oczek (kanwie) wykonuje się tzw. "krzyżyki". Są to podstawowe elementy haftu krzyżykowego. Powstają one przez przeplecenie kolorowej nici przez oczko kanwy, a następnie zrobienie tego samego w taki sposób, aby kolejna część nitki pokryła poprzednią, przecinając ją pod kątem prostym (krzyżyk).


Tkactwo to rzemiosło zajmujące się wytwarzaniem tkanin oraz ich wykończeniem.
Polega to na przetykaniu pod kątem prostym szeregu równoległych nici zwanych osnową, inną nicią, zwaną wątkiem. Istnieją różnego rodzaju sposoby tkackie ale najprostszym splotem, którym najczęściej posługują się uczestnicy jest splot płócienny - wątek przebiega nad jedną nicią osnowy, i chowa się pod następną. Wykorzystując różnicę między grubością nici wątku i osnowy uzyskuje się splot rypsowy, zdobiący tkaninę wypukłymi prążkami.

Pracownia tkacko - hafciarska kładzie głównie nacisk na następujące umiejętności praktyczne: haftowanie, wyszywanie różnymi ściegami, tkactwo krosienkowe, malowanie na tkaninie. Zajęcia te mają za zadanie wzbudzić zainteresowanie danym sposobem wykonywania prac, dobrze wpływają na wyciszenie i relaks.Galeria pracowni
tkacko - hafciarskiej

do galerii >>>